Decorations & Gallantry Medals > Group of (11) Miniature dress Medals worn by Brigadier-General J. B. Wroughton, Royal Sussex Regiment
Group of (11) Miniature dress Medals worn by Brigadier-General J. B. Wroughton, Royal Sussex Regiment

The product you selected is currently unavailable.

Price: $1,650.00
Availability: in stock
Prod. Code: 1169

The mounted group of eleven miniature dress medals worn by Brigadier-General J. B. Wroughton, Royal Sussex Regiment

The Most Honourable Order of the Bath, C.B. (Military) Companion’s badge, gilt and enamel; The Most Distinguished Order of St. Michael and St. George, C.M.G., Companion’s badge, gilt and enamel; India General Service 1895-1902, 1 clasp, Punjab Frontier 1897-98; Queen’s South Africa 1899-1902, 4 clasps, Cape Colony, Johannesburg, Diamond Hill, Wittebergen; 1914 Star, with clasp; British War and Victory Medals, with M.I.D. oak leaves; France, Third Republic, Legion of Honour, Officer’s badge, gilt and enamel; Belgium, Kingdom, Order of Leopold, Military Division, Officer’s badge; Croix de Guerre, A.I.R., bronze; Russia, Empire, Order of St Anne, Military Division, Second Class badge, with swords, gilt and enamel, generally very fine (11) 
Provenance: Dix Noonan Webb, March 2002.

C.B. London Gazette 3 June 1919.

C.M.G. London Gazette 3 June 1915.

John Bartholomew Wroughton was born in February 1874 and was educated at Eton. Originally a Second Lieutenant in the Royal Buckinghamshire Militia, he transferred to the Royal Sussex Regiment in December 1893, and served with the 2nd Battalion in India between 1897-98. Promoted Lieutenant in January 1896, and Captain in June 1900, he saw active service in South Africa with the 1st Battalion, participating in the actions near Johannesburg, Diamond Hill, and Wittebergen between May and July of the same year, in addition to other operations in the Cape Colony. Latterly he was attached to the Army Service Corps with an Infantry Brigade.

Advanced Major in 1911, Wrougton served during the Great War as a Deputy Assistant Adjutant and Quartermaster General with the British Expeditionary Force on the Western Front from 16 August 1914. A succession of senior Staff appointments followed, including those of Assistant Adjutant General to the 2nd Army in 1915, and to General Headquarters in 1916. Promoted to temporary Brigadier-General in 1917, he was latterly Deputy Adjutant General to the British Forces on the Western Front. For his services during the Great War he was seven times Mentioned in Despatches (London Gazettes 8 October 1914, 31 May 1915, 30 April 1916, 13 November 1916, 9 April 1917, 7 November 1917, and 8 November 1918), was four times decorated by the Allies, and was created a Companion of both the Order of the Bath and the Order of St. Michael and St. George. He next served as Deputy Adjutant General in Ireland, and was finally placed on the Retired List in January 1923. He died in March 1940.

Sold with a photographic image of the recipient and other research.